FESTIWAL PIWA I SERA ZGODNIE Z PLANEM

FESTIWAL PIWA I SERA ZGODNIE Z PLANEM

Informujemy, że Twierdza jest już normalnie otwarta dla naszych odwiedzających. Jedyną niedogodnością jest to, że niektóre z wyżej położonych pomieszczeń są poddawane ozonowaniu by usunąć nieprzyjemny zapach.

Sobotni IV Festiwal Piwa i Sera  odbędzie się zgodnie z planem

 

-------

Kilka słów wyjaśnienia...

W strzelnicy, pomimo posiadanych przeglądów przeciwpożarowych oraz wyposażenia i przeciwogniowej impregnacji elementów drewnianych, doszło do zapalenia wiór gumy kulochwytu po jednym z wystrzałów. Pocisk prawdopodobnie trafił w główkę gwoździa.

Ogień podsycił wentylator, który jest zawsze włączony podczas strzelania. Ogień zatem rozprzestrzeniał się bardzo szybko i niestety przyniósł całkowite zniszczenie pomieszczenia Strzelnicy – prowadzonej przez zewnętrzna firmę.

Strzelnica historyczna umieszczona jest w najniższej kondygnacji Donjonu i nie jest połączona z innymi pomieszczeniami, do których mogły rozprzestrzenić się pożar. Poza wyposażaniem strzelnicy i okopceniem cegieł nic więcej nie ucierpiało.

Groźnie wyglądający dym dym wydobywał się głównie z historycznych kanałów dymowych. To właśnie przez nie w pierwszej kolejności Straż Pożarna podawała środki gaśnicze. Następnie – ze względu na bardzo wysoką temperaturę – podjęto próbę gaszenia od środka. Akcja Strażaków trwała ok. 5 godzin – uczestniczyły w niej jednostki Państwowej Straży Pożarnej z Ząbkowic Śląskich i Nowej Rudy, Ochotniczej Straży Pożarnej ze Stoszowic, Tarnowa, Budzowa i Przedborowej.

Mamy to szczęście że lokalne jednostki znają nasz obiekt i dzięki corocznym ćwiczeniom błyskawicznie wjechali (nie jest to takie proste) na teren Donjonu i przystąpili do działań ratowniczych. Dym palonego drewna oraz gumowego kulochwytu wymagał ciągłego użycia aparatów tlenowych. Strażacy zmieniali się co kilka minut w bezpośrednim gaszeniu wnętrz, ze względu na bardzo wysoką temperaturę (strzelnica była niczym piec chlebowy, w który bardzo długo utrzymywał temperaturę).

Mamy do Was ogromny szacunek i przekazujemy jeszcze raz szczere podziękowania za Wasze działanie!

Obecnie przyczyny pożaru badają specjaliści.

Srebrna Góra i okolice

SREBRNA GÓRA

historia

Historia Srebrnej Góry od początku istnienia aż do XVII w związana jest z wydobyciem srebra i ołowiu.

WIĘCEJ

TRASY ROWEROWE

 

Naturalne ukształtowanie terenu oraz walory krajobrazowe, sprawiają, że Srebrna Góra to...

WIĘCEJ

SREBRNA GÓRA

miasteczko

Srebrna Góra, zwana Perłą Gór Sowich, jest małą, przepiękną miejscowością na granicy Gór Sowich i Bardzkich. Jej legendarny już "magiczny" klimat zachwyca...

WIĘCEJ