Za nami seminarium „Dawne i nowe życie Twierdzy”.
Pragniemy podziękować uczestnikom, którzy przybyli do nas z całej Polski. Doceniamy udział wykładowców i prelegentów, przedstawicieli mediów oraz wszystkich osób, które uczestniczyły w tym wydarzeniu.
Seminarium rozpoczęła Pani Prezes Emilia Pawnuk witając przybyłych gości i przybliżając postępy prac i plany na przyszłość. Następnie głos zajął Paweł Gancarz – wójt gminy Stoszowice. Kolejnym punktem programu było wystąpienie dra hab. inż. arch. Piotra Molskiego, prof. Politechniki Warszawskiej, który mówił o 20 latach Fortecznego Parku Kulturowego w Srebrnej Górze. O realizacji prac konserwatorsko-adaptacyjnych i żywym Muzeum Twierdzy Srebrna Góra opowiedział Grzegorz Basiński, Kierownik ds. remontowo-konserwatorskich Twierdzy Srebrna Góra sp. z o.o. Robert Jurga, ilustrator historyczny, rekonstruktor, znawca fortyfikacji przedstawił na ilustracjach zasady i metody wznoszenia budowli obronnych. O procesie budowy Twierdzy Srebrnogórskiej na podstawie materiałów archiwalnych referował dr hab. Grzegorz Podruczny, prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ostatni z prelegentów – dr hab. Tomasz Przerwa, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawił Twierdzę od środka – jak żył i funkcjonował „Śląski Gibraltar”.
To dzięki Państwa zaangażowaniu seminarium odniosło sukces.
Była to również okazja do obejrzenia z bliska postępu prac na terenie budowy, a także świętowania z nami XX-lecia Fortecznego Parku Kulturowego w Srebrnej Górze.
Seminarium odbyło się w ramach projektu “Rewaloryzacja dla potrzeb kulturalno-edukacyjnych zdegradowanych i niedostępnych części Pomnika Historii Twierdzy Srebrna Góra”.
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.
Projekt „Rewaloryzacja dla potrzeb kulturalno-edukacyjnych zdegradowanych i niedostępnych części Pomnika Historii Twierdzy Srebrna Góra” realizowany jest w ramach Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021.