Szukaj
Close this search box.
Twierdza Srebrna Góra

Cały czas do przodu

Gnamy do przodu z remontem niedostępnych dziś części Twierdzy Srebrnogórskiej!

Gnamy cały czas do przodu z remontem niedostępnych dziś części Twierdzy Srebrnogórskiej.


Pogoda nie ułatwia nam zadania, ale w serduchu ciepło, bo prace trwają już ponad rok i… widać światełko w tunelu… i to nie jednym 😊

Podstawowe zadanie to odzyskanie komunikacji między Donżonem a Dziełem Rogowym, oprócz odbudowy mostów, wielka robota intensyfikowana jest w obrębie dwóch bram i potern – Bastionu Górnego i Dzieła Rogowego.


Kamienno-ceglane bramy w dużej części zamieniły się przez lata nieużytkowania w podłoże dla bujnej dżungli. Są i plusy – nasze kozoowce już ostrzą kły na niekończące się pokłady kory do objedzenia z drzew. Pewne jest, że już musimy podwoić ilość naszych kosiarek.

Od kwietnia 2024 r. podwoimy zabytkową przestrzeń i atrakcje dla odwiedzających.

Przed nami dużo pracy w cegle, gnejsie, piaskowcu i drewnie, bo oprócz bram, tuneli, i mostów, odtworzymy szachulcowe budynki czasu pokoju na Esplanadzie. Tam oprócz parku maszyn, który pokaże jak powstawały mury twierdzy, będzie można wziąć udział w warsztatach. Planujemy także pokazy rzemieślnicze przywracające dawne wyposażenie kazamat. W budynku obok powstanie miejsce strategiczne – kibelek z prysznicami. Na Esplanadzie planujemy również tzw. Glamping, czyli miejsce gdzie podczas noclegu w oficerskim namiocie. Będzie można skosztować trochę świeżego powietrza z widokiem na masyw Śnieżnika.

Zimą udało się podgonić prace we wnętrzach Kawaliera i Lazaretu Bastionu Górnego. Większość ubytków ścian i sklepień jest gotowa na finalną część – kosmetykę. A to mimo wszystko nie łatwe – zachować ducha obiektu i dość sporą powierzchnię uzupełnianych murów z „nowej” choć rozmiarowo takiej samej cegły. Udało się również zabudować większość instalacji wod.-kan. i elektrycznych – w większości ukrytych, by nie burzyć klimatu zabytku.

Część rozwiązań ulega na bieżąco zmianom związanym z odgruzowaniem kolejnych murów, pomieszczeń, kanałów odwadniających etc. Nadzór archeologiczny i znawcy „mowy murów” mają pełne mózgi roboty, żeby nie kreować uzupełnianych murów a dążyć do ich rzetelnej restauracji…

Zabrzmiało naukowo? Tematy są wyzwaniem, dlatego też radzimy się, wspieramy, naradzamy wraz z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz sztabem twierdzomaniaków. Można się zapisać, są wolne miejsca.


Zerknijcie na zdjęcia. Jak to mówią – tu na razie jest ściernisko, ale będzie Silberberg 1777.
Czyli wchodzisz i przenosisz się w czasie na cały dzień.

Tak to widzimy 😊

Projekt pt. Rewaloryzacja dla potrzeb kulturalno-edukacyjnych zdegradowanych i niedostępnych części Pomnika Historii Twierdzy Srebrna Góra otrzymał dofinansowanie z Programu „Kultura” Mechanizmu Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021, działanie 1. Poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym, poddziałanie 1.1. Restauracja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Skip to content