Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.
Projekt pt. Rewaloryzacja dla potrzeb kulturalno-edukacyjnych zdegradowanych i niedostępnych części Pomnika Historii Twierdzy Srebrna Góra otrzymał dofinansowanie z Programu „Kultura” Mechanizmu Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021, działanie 1. Poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym, poddziałanie 1.1. Restauracja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego.
Beneficjent: Twierdza Srebrna Góra Sp. z o.o.
Partner: Fjellugla Kompetanse AS
KRÓTKI OPIS PROJEKTU
Projekt zakłada rewaloryzację i zagospodarowanie na cele edukacyjne i turystyczne niedostępnych dzieł obronnych oraz kazamat Twierdzy w Srebrnej Górze – jednego z najcenniejszych obiektów fortyfikacyjnych w Polsce, posiadającego status Pomnika Historii, położonego na obszarze pierwszego w Polsce Fortecznego Parku Kulturowego i należącego do dolnośląskiego „Szlaku Obiektów Dziedzictwa Techniki Przemysłowej”. Realizowany Projekt przyczyni się do zachowania i odnowy walorów krajobrazu kulturowego Srebrnej Góry, wprowadzenia nowych funkcji kulturowych i edukacyjnych, stanowiących atrakcyjną formę spędzania wolnego czasu i uczestnictwa w życiu kulturalnym. Wszystkie działania w ramach projektu mają na celu podniesienie atrakcyjności turystycznej i kulturowej Srebrnej Góry oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego.
Przedmiotem inwestycji jest rewaloryzacją części zabytkowej Twierdzy Srebrna Góra, historycznego zespołu dzieł fortyfikacyjnych, wyposażonego w budowle murowane, usytuowanego przy ul. Krętej 4 w Srebrnej Górze.
DZIAŁANIA W RAMACH PROJEKTU
- Prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane przy zabytkach nieruchomych oraz w ich otoczeniu na potrzeby działalności kulturalnej, m.in.:
- odtworzenie komunikacji między dziełami obronnymi- restauracja potern, bram i portali, przyczółków i odtworzenie mostów fortecznych na wzór historycznych na odcinku: Rawelin- Fort Rogowy – Esplanada – Bastion Górny – Donjon;
- roboty budowalno-konserwatorskie – restauracja i adaptacja Bastionu Kawalier- Mediateki Fortecznej;
- roboty budowalno-konserwatorskie – restauracja i adaptacja Lazaretu Górnego.
- Oferta kulturalna i edukacyjna, m.in. liczne wydarzenia kulturalne, skierowane do różnych grup odbiorców.
- Szkolenia związane z zakresem projektu, w tym m.in.:
- 19 szkoleń zawodowych dla obecnych i nowych pracowników Twierdzy w łącznym wymiarze 528 godzin szkoleniowych,
- 2 wyjazdy studyjne,
- 36 godzin szkoleń pozazawodowych dla społeczności lokalnej i otoczenia instytucjonalno-biznesowego.
- Zarządzanie projektem.
- Promocja projektu.
- Zakup sprzętu do prowadzenia działalności kulturalnej i ochrony dziedzictwa kulturowego, m.in. zakup sprzętu, wyposażenia wystawienniczego oraz zakup sprzętu edukacyjnego- replik historycznych urządzeń użytkowych.
CAŁKOWITA WARTOŚĆ PROJEKTU: 26 492 376,63 PLN
WYDATKI KWALIFIKOWALNE: 21 538 517,58 PLN
DOFINANSOWANIE: 17 294 941,09 PLN
Projekt „Rewaloryzacja dla potrzeb kulturalno-edukacyjnych zdegradowanych i niedostępnych części Pomnika Historii Twierdzy Srebrna Góra” finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG.
Wsparcie udzielone z programu KULTURA
Mechanizmu Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz z budżetu państwa.