Szukaj
Close this search box.
Twierdza Srebrna Góra

Odzyskujemy połączenie z zachodem

Połączenie z zachodem - Po długich miesiącach prac konserwatorskich, udało nam się otworzyć drogę przez poternę Bastionu Górnego Twierdzy Srebrna Góra. Jest to ogromny krok naprzód, ponieważ dzięki temu przywróciliśmy przejście do niedostępnych dziś części - Dzieła Rogowego.

Odzyskujemy połączenie z zachodem!

Po długich miesiącach prac konserwatorskich, udało nam się otworzyć drogę przez poternę Bastionu Górnego Twierdzy Srebrna Góra. Jest to ogromny krok naprzód, ponieważ dzięki temu przywróciliśmy przejście do niedostępnych dziś części – Dzieła Rogowego. Połączenie z zachodem idzie w dobrym kierunku.

Prace konserwatorskie jeszcze się nie skończyły, ale przed nami już tylko kilka kroków.

Czeka nas odbudowa sklepienia, dosdanu (ceglanego dachu dwuspadowego, ułatwiającego odprowadzanie wody przesiąkającej przez warstwę ziemi nałożonej na sklepienie wodoodporne) i izolacji przeciwwilgociowej. Ponadto musimy uzupełnić prowadnicę dla kraty fortecznej, która dodatkowo zabezpieczała przejazd.

Przygotowaliśmy również tematy „mega konkret”.

Musimy odbudować bramę zewnętrzną, wewnętrzną wraz z wrotami (500 kg sztuka) i kolejne mosty Srebrnogórskiej Twierdzy.

To wymaga dużo pracy i wysiłku, ale jesteśmy gotowi na wyzwanie.

Czy ktoś z Was był po drugiej stronie przed remontem?

Jeśli tak, to z pewnością zauważyliście, jak ważna jest ta inwestycja.

Otwarcie nowej trasy zwiedzania już w kwietniu 2024 roku (tak tak, naszej ery 😉 ).

To niewątpliwie będzie jedna z najciekawszych atrakcji Dolnego Śląska w 2024 roku!

Jesteśmy bardzo podekscytowani i dumni, że będziemy mieli okazję zaprezentować te unikalne zabytki turystom z całego świata. To nie tylko ważny krok w kierunku ochrony naszego dziedzictwa kulturowego, ale także okazja do odkrycia fascynującej historii Dolnego Śląska i jego mieszkańców.

Nie możemy się już doczekać, aby otworzyć nasze drzwi dla wszystkich spragnionych nowych, niezapomnianych wrażeń.


Projekt pt. Rewaloryzacja dla potrzeb kulturalno-edukacyjnych zdegradowanych i niedostępnych części Pomnika Historii Twierdzy Srebrna Góra otrzymał dofinansowanie z Programu „Kultura” Mechanizmu Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021, działanie 1. Poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym, poddziałanie 1.1. Restauracja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego. 

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. 

Skip to content