Szukaj
Close this search box.

Zaczyna się jedna z największych przygód we współczesnej historii srebrnogórskich fortyfikacji.

⚒ Rusza rekonstrukcja mostu pomiędzy Brama Górną Donjonu a Bastionem Górnym!

⚒ Jego konstrukcja będzie złożona z ponad 100 m3 drewna. Długość przeprawy – 25 m, wysokość 12,5 i 4,4 m szerokości – trzymajcie kciuki za dostawy drewna! 

⚒ Żeby ruszyć z mostem i uzyskać dostęp do kolejnych części Twierdzy, w pierwszej kolejności alpiniści usuną luźne elementy murów, ściany zastaną opięte na czas prac siatkami ochronnymi. Dalej prace murarskie przy obu przyczółkach mostu. Setki ton kamienia do ponownego wmurowania to również duże wyzwanie. Rekonstrukcja mostu została oparta o wyniki badań historycznych Grzegorza Podrucznego, w tym najwierniejsze źródło – inwentaryzacje twierdzy autorstwa kapitana i plac majora Bornsteadta powstałe w latach 1776-77, po ukończeniu głównych dzieł obronnych twierdzy.

⚒ Prace oczywiście będzie można podglądać z korony Donjonu Twierdzy Srebrna Góra, w Górach Sowich na Dolnym Śląsku, w czym pomoże bilet roczny, który wprowadzamy od 1 kwietnia 😉

Wybierz się na nocne zwiedzanie Twierdzy Sebrnogórskiej i odkryj atrakcje Dolnego Śląska! Możesz zdecydować się na wycieczkę grupową lub indywidualną. Do zobaczenia w Srebrnej Górze ☀️

 —

Projekt pt. Rewaloryzacja dla potrzeb kulturalno-edukacyjnych zdegradowanych i niedostępnych części Pomnika Historii Twierdzy Srebrna Góra otrzymał dofinansowanie z Programu „Kultura” Mechanizmu Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021, działanie 1. Poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym, poddziałanie 1.1. Restauracja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego.

Wykonawca – Castellum  Sp. z o.o. 

Wartość robót budowlano konserwatorskich dla zadania nr 1 – 12 887 694,00  zł brutto. 

Termin zakończenia to luty 2024 r.

Beneficjent: Twierdza Srebrna Góra Sp. z o.o.

Partner: Fjellugla Kompetanse AS

Projekt i wizualizacje: Rafał Karnicki, Maciej Małachowicz, Fest Grupa Sp. z o.o.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Skip to content