Twierdza Srebrna Góra

Zwiedzanie z przewodnikiem

Pakiet obejmuje

  • spotkanie z żołnierzem 33 Historycznego Regimentu Srebrnogórskiego;
  • zwiedzanie Donjonu, podziemnych kazamat , ujęcia wody wraz ze studnią (wykutej w skale) i mechanizmem poboru, podziemnego mostu zwodzonego , przejście przez najgłębszą fosę w Polsce (29 m wysokości) oraz urzekających ruin częściowo wysadzonego 1879 r. w ramach testów nowych broni – lazaretu wojskowego.

 

Dorośli, dzieci, czy młodzież poznają również cały wachlarz artylerii fortecznej stosowanej do obrony twierdzy wraz z repliką największego na Śląsku działa. Pokazane zostanie również jak przebiegało życie i służba żołnierzy ponad dwieście lat temu. Wszystkie atrakcje przygotowano tak by nie zmęczyć i zanudzić odbiorców, wręcz przeciwnie by pozwolić na przeniesienie się w czasy XVIII wiecznego funkcjonowania górskiej fortecy.

 

  • pokaz strzelania z broni czarnoprochowej.

 

Zwiedzanie Twierdzy zaczyna się na terenie Bastionu Dolnego – Niederbastionu, w tym miejscu  na turystów oczekuje przewodnik i następuje rozpoczęcie trasy turystycznej. Zwiedzający zapoznawani są z historią twierdzy oraz przyczynami jej wybudowania. Po przejściu przez Bramę Orła udajemy się do kazamat z ekspozycją artylerii fortecznej, mundurami i wyposażeniem żołnierzy z okresu funkcjonowania militarnego Twierdzy w tym ręczną bronią palną. Dalszy etap zwiedzania obejmuje przejście do pomieszczenia z pryczami, piecami kaflowymi, makietą pokazującą ogrom obiektu. Wyjątkowym punktem zwiedzania jest zejście do kazamaty studziennej z ekspozycją studni i mechanizmu koła deptakowego. Poprzez zejście przez most zwodzony i fosę dochodzi się do ekspozycji – Twierdza jako miejsce testów nowej technologii wojskowej, gdzie znajduje się makieta Dziela Rogowego. Wcześniej prezentowany jest przez przewodnika opis broni czarnoprochowej używanej w wojsku pruskim w epoce napoleońskiej, która kończy się pokazowym wystrzałem z muszkietu.

Turyści poza czasem zwiedzaniem z przewodnikiem mogą indywidualnie zobaczyć udostępniane miejsca Szczególnie ciekawym miejscem jest taras widokowy na koronie Donjonu. Tutaj na turystów czaka nie lada gratka dla której warto było pokonać  trud wejścia na Twierdzę Srebrna Góra. Z korony mamy możliwość obejrzenia panoramy sięgającej Gór Opawskich, Masywu Śnieżnika. Bliżej wznoszą się lesiste grzbiety Gór Bardzkich i Sowich.   Poza trasami z oprowadzaniem przez przewodnika udostępniamy basteję nowowiejską z galerią zdjęć, zbrojownię z ekspozycją tematyczną Twierdzy, pochylnie artyleryjskie, ekspozycję dotyczącą odkrytej w 2015 r. sztolni srebra zlokalizowaną na Bastionie Dolnym.

Czas zwiedzania

ok. 1 g. 10 min.

Bilety

Normalny: 32 zł
Ulgowy: 24 zł
Dzieci do 4 lat: bezpłatnie

Skip to content